Eski Edge tarayıcısı tarihe karışıyor

0
88

Teknoloji devi Microsoft, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye devam ediyor. Bu bağlamda şirket, eski Edge internet tarayıcısını emekli etmeye hazırlanıyor. Eski tarayıcıyı Windows bilgisayarlardan kaldıracak olan Microsoft, onun yerine yeni nesil, chromium tabanlı yeni nesil Edge’i yükleyecek.

Eski Edge tarayıcısı için son tarih 13 Nisan

Emekliye ayrılacak olan Edge’in, Microsoft’un Windows 10 ile birlikte piyasaya sürdüğü sürüm olduğunu belirtelim. Şirketin kendi geliştirdiği EdgeHTML oluşturma motorunu kullanan eski tarayıcı 13 Nisan‘da kullanım dışı kalacak.

2019‘da şirket Google’ın Chromium yazılımından yararlanmak için tarayıcıyı sıfırdan yeniden oluşturduğunu duyurmuştu. Geçen yılın Haziran ayında ise Microsoft bunu bir Windows güncellemesiye sunmaya başladı.

Ek olarak Microsoft’un Chromium tabanlı Edge’i yayınladıktan sonra 9 Mart 2021 tarihi itibari ile eski Edge için herhangi bir ek güvenlik güncellemesi yayınlamadığını da belirtelim.

Son olarak, bilgisayarınıza Edge’in Chromium sürümünü zaten yüklediyseniz, güncelleme yalnızca eski sürümü kaldıracaktır. Bu nedenle ekstra bir hamle yapmanıza gerek yok. Ancak, henüz Chromium tabanlı Edge’e sahip değilseniz, Microsoft yeni tarayıcıyı 13 Nisan tarihinden itibaren sizin yerinize yükleyecektir.

Kaynak:ShifthDelete.net

Bir Cevap Yazın