Hindistan, WeChat ve TikTok Dahil 60 Çin Uygulamasını Yasakladı

0
40

Hindistan hükümeti, geçtiğimiz yıl Haziran ayında ilk kez listelediği Çin’e ait 60 uygulamayı şimdi resmen yasakladı. Bu uygulamalar kalıcı olarak uygulama marketi üzerinde yasaklanıyor. Bununla birlikte bu uzun liste içerisinde TikTok, WeChat, Baidu, UC Browser ve bazı Xiaomi uygulamaları gibi popüler uygulamalar da yer almaktadır.

Şimdi bu resmi yasakla sonuçlanan hamleler, Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından başlatıldı. Uygulamaların Hindistan’ın egemenliğine, bütünlüğüne ve Hindistan’ın savunmasına zarar verdiği belirtiliyor. Aynı zamanda devletin güvenliğine ve kamu düzenine zarar veren faaliyetlerde bulunduğunu belirten BT Yasası’nın 69A Bölümü’ne dayandığını iddia etti.

Bu nedenle resmi yasak, hem hükümetin hem de uygulama geliştiricilerin ortak bir toplantı alanına varamamalarını yansıtıyor. Çünkü hükümet, uygulama şirketlerinin bu uygulamaların verileri nasıl topladığına ve hatta dışarıda nasıl yaydığına ilişkin yanıtlarından memnun olmadı.

Şu anda yasaklanan uygulamaların tamamı, Hindistan’ın Google Play Store mağazası üzerinde mevcut durumda. Aynı zamanda halihazırda bu uygulamaları indirmiş olan kullanıcılar kullanmaya devam edebiliyor. Bu iki durumun Hindistan’ın yeni politikasına tam olarak nasıl uyum sağlayacağı ise şimdilik merak konusudur.

Hindistan hükümetinin kara listeye dahil ettiği uygulamalardan bazıları, satın alınan akıllı telefonda stok uygulama olarak ön yüklü şekilde geliyor. Play Store üzerinde bu uygulamalar kaldırılıyor olsa da cihazın içerisinde stok bir şekilde yüklü oluyor. Ayrıca hükümetin kararlaştırdığı bu yasak, bu durum konusunda bir çözüm sunmuyor ve yetersiz kalıyor.

Kaynak:Teknobuk

Bir Cevap Yazın