Avustralya, Google’ın yerel haber kaynaklarına para ödemesini istedi, Google ülkeden çekilebileceğini duyurdu

0
47

Avustralya, Facebook ve Google gibi dev küresel platformların, daha önce serbest bir şekilde kullandıkları yerel medya haberleri için ücret ödemelerini gerektirecek bir yasa tasarısı hazırlandığını duyurmuştu. Google, bu duyurunun ardından, Avustralya’yı arama motorunu ülkeden kaldırmakla tehdit etti. Facebook ise ödeme yapma zorunluluğunun gelmesi halinde platform üzerinden Avusturalyalı kullanıcıları için haber akışını kaldırma kararı alacağını duyurdu.

Küresel platformların verdikleri bu kararın uygulanması, her ay Google arama motorunu kullanan 19 milyon Avustralyalı’nın aramalarını başka platformlar üzerinden yapmak zorunda kalması anlamına geliyor. Aynı zamanda, kararın uygulanması durumunda Facebook üzerinden haber okuyan 17 milyon Avustralyalı da sosyal medya sitesinde hiçbir haber göremeyecek.

Avustralya, dijital platformların haber yayın organları ile müzakere masasına oturup haber içerikleri için ödenecek miktarı konuşmasını isterken iki şirket, yasa tasarısına karşı mücadele etmekte kararlı. Parlamento, tarafların ödeme konusunda müzakere edememeleri durumunda ödeme miktarının belirlenmesi için bir hakem atayacak.

Google Avustralya ve Yeni Zelanda Yönetici Direktörü Mel Silva, senato komitesine önerilen haber düzenlemesinin savunulamaz olduğunu ve haber bağlantıları için ödeme yapmanın “tehlikeli bir emsal” oluşturacağını söyledi.

Silva ayrıca, şirketin bu düzenlemeyi “uygulanabilir” hale getirmek için düzenlemede değişiklik yapmak istediğini ve Google’ın medya şirketleriyle anlaşma yapabileceğini, zaten dünya çapında medya şirketleriyle hâlihazırda yaklaşık 450 tane yapılmış anlaşmaya sahip olduklarını belirtti.

Bir basın toplantısında konuşan Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise, “Biz tehditlere cevap vermeyiz” dedi ve ekledi: “Avustralya’da yapılabilecek şeylerin kurallarını Avusturalya belirler. Bu belirleme işlemi de parlamentoda gerçekleşir ve hükümetimiz tarafından yapılır. Avustralya’da işler böyle yürür.” 

İspanya ve Fransa da daha önce bu şirketlerin, yerel medya içeriklerini kullanırken şirketlere telif ücreti ödemeleri konusunda girişimde bulunmuşlardı ancak bu girişim de sonuçsuz kalmıştı.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Josh Frydenberg, daha önce aynı girişimde bulunan diğer ülkelerin aksine Avustralya’nın bu yeni düzenlemeyi getirmekte başarılı olacağına inandığını belirtti ve bu girişimin, ülkede reklam geliri 2005 yılından bu yana yüzde 75 düşen yazılı medya organlarını korumak için olduğunun altını çizdi.

Kaynak:Medyascope

Bir Cevap Yazın