35TL’lik bilgisayar Türkiye’de satışa sunuldu

0
43

Raspberry Pi Vakfı, en yeni mikrodenetleyici kartı Pico’yu tanıttı. Kompakt yapısıyla dikkat çeken kart, günlük projelerde rahatlıkla kullanılabilecek seviyede özelliklere sahip. Türkiye’de 35 TL fiyatla satışa sunulan mini bilgisayar öğrencilerin projeleri için büyük fayda sağlayabilir.

Raspberry Pi Pico, oldukça kompakt yapısıyla dikkat çeken bir ürün olarak karşımıza çıktı. Üzerinde, “RP2040” çip bulunan kart, 264KB dahili RAM ve Arm Cortex-M0+ işlemciye sahip. 16 MB’ye kadar depolama alanı desteği sunan Raspberry Pi Pico, gelişmiş projelerden ziyade hobi amaçlı kart arayışında olan tüketicilere odaklanıyor. Şirket, yine de bu kartı kullanarak sonsuz sayıda proje tasarlanabileceğini ifade ediyor.

Raspberry Pi tarafından yapılan açıklamalara göre, derneğin en yeni kartını C ya da MicroPython kullanarak programlayabiliyorsunuz. Her iki yazılım dili de derneğin belirtmiş olduğu gibi, sonsuz sayıda proje tasarlanmaya imkan verebilir. Ancak çok gelişmiş bir projeniz varsa, bu kart pek de işinizi görmeyecektir. Pico’yu kullanarak yapabilecekleriniz arasında sensörler kullanarak çeşitli verileri ekranlara yansıtma ve programlanmış aydınlatma sistemleri gibi projeler bulunuyor.

Raspberry Pi Türkiye’de satışa sunuldu

Vakıf tarafından yapılan açıklamalara göre bu ürünün fiyatı, yalnızca 4 dolar. Ürünü Türkiye’ye getiren SAMM Teknoloji isimli şirket ise Raspberry Pi Pico için 35 TL gibi bir ücret istiyor. Ürünle ilgili olarak sunulan bağlantı şemalarına ve diğer önemli detaylara da yine SAMM Teknoloji’nin internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Kaynak:Haber 7

Bir Cevap Yazın