Tesadüfen keşfettim

Tesadüfen keşfettim

hashtagSosyal medyada ‘#’ işaretiyle oluşturulan hashtag’in (etiket) yaratıcısı Chris Messina, fikrin nasıl doğduğunu anlattı. Buluşunu “basit ve tesadüf eseri” diye niteledi.

 
TWITTER’da arama yapmayı ve gruplaşmayı kolaylaştıran hashtag (# ya da etiket) kullanımının mucidi Chris Messina buluşunu, “Basit bir fikirden yola çıkarak, tesadüfen yapılmış bir keşif” diye tanımladı. Messina 7 yıl önce hashtag fikrinin nasıl doğduğunu BBC’nin Newsnight programına şu sözlerle anlattı: “Twitter’da grupların oluşması için beni çok düşündürmeyecek, basit bir format arıyordum. Twitter’da bu öneriyi yaptım. Başta şüpheyle bakan çok oldu. Fakat ben kullanmaya başlayınca ve arkadaşlarımı da teşvik edince olay kendiliğinden büyüdü.” Etiket fikri, haber yayma amaçlı olarak ilk kez ABD’nin California eyaletinde, San Diego kentindeki bir yangında kullanılmış. Messina, “Yurttaş gazeteciliğinde Twitter kullanımının ilk örneklerinden biridir” dediği olayda, bölgeden bildiren arkadaşını haberlerini hashtag kullanarak yaymaya ikna etmiş ve #Sandiegofire (#Sandiegoyangın) etiketini kullanmasını tavsiye etmiş. Böylece birçok faydalı bilgi de çok sayıda kişiye ulaşmış. Messina bunun üzerine yöntemin farklı olaylarda da kullanılmaya başlandığını söylüyor.

En iyi hashtag formülü

CHRİS Messina ‘en başarılı etiket’i oluşturmanın formülünü de şöyle açıklıyor: “En iyi etiketin, en basit, en açık ve doğrudan olan etiket olduğunu düşünüyorum. ”

Eski Google çalışanı Messina buluşundan maddi kazancının olmadığını ancak yaptığı kültürel katkı için ‘gururlu’ hissettiğini söylüyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.